Zyrtarët amerikanë të dielën identifikuan tre fusha në të cilat Shtetet e Bashkuara mund të ndërmarrin së shpejti veprime në një përpjekje për të trajtuar luftën në rritje të Rusisë në Ukrainë: një ndalim të importeve të naftës ruse, një deklaratë për krime lufte kundër Rusisë dhe ndihmën për lehtësimin e dërgimit të avionëve luftarakë polakë në Ukrainë.

Diskutimet urgjente që po zhvillohen midis ndihmësve të lartë të Presidentit Joe Biden dhe midis aleatëve europianë të SHBA-së erdhën pasi përpjekjet për të evakuuar civilët nga qytetet ukrainase u penguan nga bombardimet ruse dhe ndërsa Presidenti i Ukrainës iu lut Perëndimit të bënte më shumë.

Zyrtarët e lartë të sigurisë kombëtare të SHBA-së thanë se ata po kërkonin me ngut mënyra për të ndëshkuar më tej Putinin duke ofruar mbështetje për ushtrinë e pushtuar ukrainase.

Ju pëlqen!

Shtëpia e Bardhë dhe zyrtarë të tjerë perëndimorë kanë bërë të qartë gjatë ditëve të kaluara se presin që shtrirja e ardhshme e luftës të jetë më e përgjakshme, pasi Putin bëhet i frustruar nga përparimet më të ngadalta se sa pritej të Rusisë dhe kërkon mënyra për të bërë përpara.

Zëvendës presidentja Kamala Harris bëri veçmas komente të shkurtra në mbështetje të popullit ukrainas në komentet nga Selma, Alabama, të dielën pasdite, ku ajo po shënonte 57-vjetorin e së dielës së përgjakshme.

Harris i tha audiencës: “Sot sytë e botës janë te Ukraina dhe njerëzit e guximshëm që po luftojnë për të mbrojtur vendin dhe demokracinë e tyre”.

Ajo u tha të mbledhurve në këmbët e urës Edmund Pettus se “trimëria” e popullit ukrainas që i rezistoi pushtimit rus “është një kujtesë se liria dhe demokracia nuk mund të merren kurrë si të mirëqena, nga asnjëri prej nesh”. CNN

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!