Mark Zuckerberg dhe gruaja e tij, Priscilla Chan, zbuluan të martën planet e tyre për të dhuruar $ 300 milion në përpjekje për të ndihmuar njerëzit të votojnë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Lajmi u zbulua nga dy organizatat jofitimprurëse që përfitojnë nga donacioni: Qendra për Jetën Teknike dhe Qytetare dhe Qendra për Inovacionin dhe Kërkimin Zgjedhor.

Qendra për Jetën Teknike dhe Jetë Qytetare do të marrë 250 milion dollarë, të cilat thotë se do t’i shpërndajë në juridiksionet lokale të zgjedhjeve për personel, trajnim dhe pajisje.

Ju pëlqen!

Qendra për Inovacionin dhe Kërkimin Zgjedhor do të marrë 50 milion dollarët e mbetura, të cilat do të shpenzohen për të ndihmuar juridiksionet lokale të sigurojnë të dhënat e tyre të votimit.

Donacionet vijnë pasi Zuckerberg është nën vëzhgim të vazhdueshëm mbi përhapjen e dezinformatave politike në Facebook dhe mbi politikat e kompanisë në lidhje me kontrollimin e fakteve.

D.B
Burimi: Business Insider

Lexo po ashtu:  Shahu, a fitojnë gjithmonë kompjuterët?
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!