Këto masa janë të përbëra nga yndyra e gjetur jo vetëm në sipërfaqen e lëkurës, por mbi shtresën e muskujve. Nuk janë kancerogjene dhe përgjithësisht janë të padëmshme, siç thuhet nga Klinika Mayo, ato mund të jenë shqetësuese për disa njerëz, të cilët mund të dëshirojnë t’i largojnë ato. Heqja ose reduktimi i tyre kërkon kirurgji,ose injeksione steroidesh, sipas Klinikës Mayo. Por për ata që duan të provojnë mjetet natyrore, ky ilaç i lehtë në shtëpi mund të ndihmojë në reduktimin e tyre. Ashtu si me çdo gjendje mjekësore, gjithmonë konsultohuni me mjekun tuaj më parë. Këto masa dhjamore mund të ndodhin kudo në trup, por zakonisht gjenden në qafë dhe shpatulla dhe bark, ose në krahë dhe kofshë.

Sipas Grupit të Ekspertëve të Shëndetit, vaji i farave te lirit dhe vaji i gjetheve të nenexhikut  janë përbërësit fillestarë që ju nevojiten. Ato përmban sasi të mëdha të omega-3 dhe omega-6 acide yndyrore dhe konsiderohen si anti-inflamator. Disa thonë se masazhimi i një përzierjeje të këtyre dy vajrave në zonën ku keni masë dhjamore mund të zvogëlojë dhimbjen.

Gjithashtu sugjerohet konsumimi i çajit të gjelbër dhe të frutave agrume, ose fërkimi i këtyre si gjëndra me një përzierje  të shafranit dhe vajit të ullirit. Dhe përdorimi i vajrave esenciale, si xhinxheri, qitro, karafili, temjani, kanella, trumza, mentja,  livando, nenexhiku etj.

Ju pëlqen!

/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!