Stevo Pendarovski, kandidati i shumicës qeverisëse në Maqedoninë e Veriut në zgjedhjet presidenciale qëndron në krye të garës përballë rivales konservatore Gordana Siljanovska Davkova. 
Sipas rezultateve të deritanishme Pendarovski ka marrë 53.2% të votave kurse Silkanovska 43.2%.
Mediat raportojnë se Pendarovski ka qenë favorit edhe mes pakicës shqiptare që ka qenë përcaktuese në këtë raund ku kanë marrë pjesë 44.5% e zgjedhësve. Ligji maqedonas përcakton se zgjedhjet janë të vlefshme nëse pjesëmarrja shkon mbi 40%. 
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!