Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka deklaruar gjatë ditës së premte se janë hapur 12 koridore të reja evakuimi për popullsinë civile.

Ai shtoi se ngarkesa me ushqime dhe ilaçe është në rrugë për në qytetet dhe qytezat e Izyum, Enerhodar, Volnovakha, Polohy, Bucha, Hostomel, Borodyanka, Andriivka, Mykulychi Makariv, Kozarovychi dhe Mariupol.

Ushtria ukrainase ka “siguruar një armëpushim për funksionimin e këtyre korridoreve humanitare”, tha presidenti, duke paralajmëruar se nëse Rusia fillon “të qëllojë përsëri dhe ndërpret shpëtimin e njerëzve, ata do të marrin një përgjigje nga bota”.

Ju pëlqen!

Rrugët nga Mariupol dhe Volnovakha janë bllokuar vazhdimisht ose të paarritshme gjatë javës së kaluar. Ka pasur më shumë sukses në aftësimin e njerëzve që të largohen nga Izium, i cili ka parë një shkatërrim të gjerë. Këto linja nuk janë marrë vesh me Rusinë, e cila ka shpallur linja të ndryshme.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!