Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i tha CNN të premten se të gjitha vendet e botës duhet të përgatiten për mundësinë që presidenti rus Vladimir Putin të mund të përdorë armë bërthamore në luftën kundër Ukrainës.

Në një intervistë për CNN, Zelensky u shpreh se Putini mund të përdorë armët bërthamore ose kimike, sepse ai nuk vlerëson jetën e popullit të Ukrainës.

“Jo vetëm unë, e gjithë bota, të gjitha vendet duhet të shqetësohen sepse mund të mos jetë informacion i vërtetë, por mund të jetë i vërtetë. Armët kimike, ata duhet ta bëjnë atë, ata mund ta bëjnë atë, për ta jeta e njerëzve, asgjë. Kjo është arsyeja pse. Ne duhet të mendojmë të mos kemi frikë, të mos kemi frikë, por të jemi gati. Por kjo nuk është një çështje për Ukrainën, jo vetëm për Ukrainën, por për të gjithë botën, mendoj”, tha presidenti Ukrainas.

Ju pëlqen!

Zelensky ka qëndruar në Ukrainë gjatë gjithë rrjedhës së luftës 50-ditore me Rusinë, pasi forcat e Ukrainës i kanë rezistuar përpjekjeve të Kremlinit për të kapur Kievin dhe kanë detyruar Rusinë të ripërqendrojë përpjekjet e saj të luftës në rajonet lindore dhe jugore të vendit, ku Ukraina po parashikon. një përshkallëzim i konsiderueshëm i luftimeve në ditët në vijim.

Lexo po ashtu:  Kjo është miza që “të ngjit” sëmundjen e gjumit

Një nga luftanijet më të rëndësishme detare të Rusisë u fundos në Detin e Zi këtë javë, për të cilën Ukraina tha se ishte rezultat i një sulmi raketor, ndërsa Rusia pretendoi se ishte për shkak të një zjarri nga shpërthimi i municioneve.

Në të njëjtën kohë, Rusia po gjuan raketa lundrimi në periferi të Kievit dhe ende ruan aftësinë për të synuar kryeqytetin e Ukrainës me armatim me rreze të gjatë.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar për mundësinë që Putini, nëse kthehet në një qoshe, mund të kthehet në përdorimin e armëve taktike bërthamore në Ukrainë. Drejtori i CIA-s, Bill Burns, tha të enjten se CIA vëzhgon “me shumë vëmendje” mundësinë, ndërsa theksoi se SHBA nuk ka parë ende asnjë shenjë se Rusia po përgatitet të ndërmarrë një hap të tillë.

“Duke pasur parasysh dëshpërimin e mundshëm të Presidentit Putin dhe udhëheqjes ruse, duke pasur parasysh pengesat me të cilat ata janë përballur ushtarakisht deri më tani, askush prej nesh nuk mund ta marrë lehtë kërcënimin e paraqitur nga një mjet i mundshëm ndaj armëve bërthamore taktike ose armëve bërthamore me rendiment të ulët”, ai tha në komentet publike në Georgia Tech.

Lexo po ashtu:  Pas fitores së Vetëvendosjes pasojnë dorëheqjet/ Tani Dardan Sejdiu jep dorëheqje
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!