Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do t’i drejtohet përmes video-lidhjes Samitit të G7-ës që do të mbahet këtë të diele, ka bërë të ditur qeveria gjermane, raporton BBC të premten.

“8 Maji është datë historike e cila shënon fundin e Luftës së Dytë Botërore në Evropë, e cila shkaktoi terror, shkatërrim dhe vdekje në kontinent”, ka thënë një zëdhënëse gjatë një konference të rregullt për media.

Sipas saj, me situatën aktuale në Ukrainë, kohezioni i G7-s është më i rëndësishëm se kurrë më parë.

Ju pëlqen!

Gjermania mban presidencën e G7-s këtë vit.

Lexo po ashtu:  "Nëse mendoni me rritë fëmijë këtu, ky qytet nuk ofron kushte elementare" - Deputeti i Vetëvendosjes godet fort mafian e betonit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!