Ka disa përfitime të ngrënies së manaferrave. Falë përmbajtjes së tyre me antioksidantë dhe vetive anti-inflamatore, ato janë një ushqim i përshtatshëm për të luftuar sëmundjet e shumta dhe për të përmirësuar shëndetin. Ja disa nga benefitet:

Përmirësojnë shëndetin kardiovaskular

Falë antocianineve, të cilat kanë veprim antioksidues dhe anti-inflamator, manaferrat janë aleate të shëndetit kardiovaskular. Prandaj, nuk është për t’u habitur që ngrënia e manaferrave mund të ndihmojë për t’u kujdesur për zemrën dhe pjesën tjetër të sistemit kardiovaskular, duke përfshirë qelizat e tij më të vogla. Për më tepër, ngrënia e manaferrave si pjesë e një diete të ekuilibruar mund të ndihmojë në uljen e niveleve të larta të kolesterolit, sipas një studimi të fundit.

Ju pëlqen!

Zvogëlojnë rrezikun e goditjeve në tru

Duke vazhduar me linjën e përfitimeve të manaferrave për sistemin kardiovaskular, ato mund të ndihmojnë edhe në uljen e rrezikut të goditjes në tru. Kjo për shkak se ato përmbajnë një antioksidant të njohur si resveratrol, i cili është agjenti kryesor për të parandaluar dëmtimin e sistemit vaskular.

Stimulojnë tretjen

Duke siguruar fibra dhe lëndë ushqyese si vitamina K, vitamina B6, niacin dhe riboflavin, këto fruta të vogla ndihmojnë gjithashtu në përmirësimin e proceseve të tretjes. Vetitë e tyre favorizojnë zbërthimin e ushqimeve që janë të vështira për t’u tretur, si proteinat, yndyrat dhe karbohidratet. Nga ana tjetër, ato përmbajnë edhe një sasi të konsiderueshme fibrash, të cilat stimulojnë pastrimin e zorrëve dhe zorrës së trashë, duke parandaluar kapsllëkun.

Forcojnë sistemin imunitar

Manaferrat kanë një përmbajtje të lartë të vitaminës C dhe antioksidantëve të tjerë që forcojnë mbrojtjen e trupit për të parandaluar sëmundjet dhe infeksionet. Marrja e tyre rekomandohet për të shmangur sëmundjet e frymëmarrjes si gripi, ftohja ose astma, ndër të tjera.

Parandalojnë plakjen e parakohshme

Vitamina C dhe E, si dhe veprimi antioksidant i anthocyanins, janë thelbësore për të ndaluar dëmtimin oksidativ të shkaktuar nga radikalet e lira. Dhe duke qenë se manaferrat i ofrojnë këto vitamina, ato në një farë mase kontribuojnë në shëndetin e lëkurës dhe parandalimin e plakjes së parakohshme.

Mbrojnë shikimin

Edhe pse shikimi i mirë varet nga shumë faktorë dhe zakone, konsumimi i rregullt i këtij ushqimi mund të ndihmojë në mbrojtjen e tij nga sëmundjet. Përmbajtja e tij në zeaxanthin, një karotenoid, ndihmon në ruajtjen e shëndetit të retinës dhe parandalimin e dëmtimit të rrezeve UV të diellit.

Ndihmojnë në rregullimin e pH të gjakut

Manaferrat favorizojnë remineralizimin e organizmit falë kontributit të tyre të mineraleve alkaline, të cilat ndihmojnë në rregullimin e pH-së së gjakut, duke përfituar ata që vuajnë nga organizmat e acidifikuar.

Mund të jenë të mira për pacientët me artrit

Sërish, për shkak të efektit të tyre anti-inflamator dhe antioksidant, manaferrat rekomandohen për të plotësuar dietën e atyre që vuajnë nga artriti, pasi ekspertët konsiderojnë se ato mund të kontribuojnë në lehtësimin e disa simptomave.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.