Pavarësisht llojeve, tumoret ndahen në dy kategori, te të cilat një ekip studiuesish mbërriti duke u nisur nga fakti nëse e prodhojnë apo jo një proteinw të caktuar. Studiuesit, të udhëhequr nga shkencëtarë nga institucione të ndryshme brenda Sistemit Shëndetësor Sinai, botuan një studim në revistën “Cancer Cell”, që i lidh të gjitha format e kancerit me një transkriptues të vetëm të quajtur Yes-Associated Protein (YAP).

Ata gjetën ndryshime të dallueshme midis qelizave kancerogjene që shprehin YAP, të cilat ata i quajtën kancere “YAPon” dhe “YAPoff”.

Rezultatet e studimit kanë implikime të rëndësishme për zhvillimin e trajtimeve të kancerit dhe ndoshta edhe shërimin prej tyre.

Ju pëlqen!

Tumoret YAPoff kanë tendencë të jenë vdekjeprurëse. Por si YAPon edhe YAPoff kanë disa dobësi, zbuluan shkencëtarët. Për shembull, ekspozimi i një tumori YAPoff ndaj YAP e ndalon atë të rritet.

Megjithatë, disa tumore kanë aftësinë të shndërrohen në YAPon dhe YAPoff vazhdimisht, një mekanizëm ky që u siguron mbijetesën përballë trajtimeve, duke e bërë zhdukjen e tyre pak më të ndërlikuar.

Lexo po ashtu:  Lajm i madh, mjekët izraelitë thonë se kanë zbuluar ilaçin kundër diabetit

“Rregulli i thjeshtë binar që zbuluam mund të ekspozojë strategji për të trajtuar shumë lloje të kancerit që hyjnë në këto dy super klasa: YAPoff ose YAPon”, citon Futurism profesorin Joel Pearson, autor i studimit dhe shkencëtar i Institutit të Kërkimit Lunenfeld-Tanenbaum.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!