Një mural që mendohet të jetë 3,800 vjet i vjetër, është zbuluar nga arkeologët në Peru.

Muri, i zbuluar të hënën, u gjet brenda një ndërtese ceremoniale publike në vendin Vichama, në veri të Limas.

Skena komplekse e gdhendur përshkruan ikonografinë duke përfshirë një thithëlopë të ngjashme me njeriun dhe përfaqësime të njerëzve, raporton BBC.

Doktoresha Ruth Shady Solís, drejtoreshë në Zonën Arkeologjike Caral (ZAC), beson se skena paraqet “ardhjen e ujit” përmes të reshurave të shiut.

Ajo thotë se në civilizimin Andean, thithëlopat paraqisnin ujin dhe thotë se fytyra nën të paraqet njerëzit në pritje të të reshurave për t’i dhënë vazhdimësi jetës.

Një përshkrim tjetër i gjetur afër tij paraqet katër koka njerëzish me gjarpërinj që lëvizin rreth tyre dhe njëfarë fare me fytyrë.

Hulumtuesit thonë se skulpturat mund të jenë prodhuar në një periudhë pamjaftueshmërie e urie.

Tatiana Abad, një arkeologe tjetër në vendngjarje, thotë se gdhendjet paraqesin një kohë “krize” për njerëzit që kanë jetuar atje. – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën e pavarur “MekuliPress”

*** VINI RE! Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon gazetën dhe kritikën tonë. Ndihmoje MekuliPress - Mbështete median e pavarur kombëtare.
Loading...
[wpedon id=16879]