Gazetari investigativ nga Shqipëria, Marin Mema me emisionin Gjurmë Shqiptare kësaj rradhe ka publikuar dokumentarin rreth qytetit të Prilepit në Maqedoninë e Veriut.

Si u zhdukën shqiptarët e Prilepit? Masakrat, urrejtja, asimilimi, largimi…

Si u kthye qyteti shqiptar, në një qytet i antishqiptarëve?, përgjigjet e këtyre pyjetjeve i gjeni në reportazh.

Ju pëlqen!

Në fund të këtij reportazhi janë xhiruar momente se si forcat policore në qytetin e Prilepit ndalojnë, pengojnë dhe ndjekin ekipin televiziv të gazetarit Mema nga Shqipëria duke i bërë atij kontrolle të imëta.

Nëse nuk hapet videoja klikoni për ta parë në Youtube.

 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!