Ditë më parë, kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, në një debat televiziv mori me vete dhe librin e Haki Dervishit “Një tregim ndryshe për diasporën dhe luftën”, në të cilën tha se është deklarata e kandidatit të PDK-së për kryeministër, Enver Hoxhaj, se do të ‘kërkonte azil në Serbi nëse do të fitonte UÇK-ja”.

Në këtë libër, autori Dervishi jep deklaratën e Hoxhajt, të cilën e quan tronditëse.

“Nëse fiton UÇK-ja, unë kam me ik azil në Serbi”, citon Hoxhajn autori. Ai shkruan se kjo ishte deklarata më tronditëse se sa të gjitha akuzat që po u bëheshin.

Ju pëlqen!

Por, ai shton se pas luftës, Hoxhaj u bë një nga njerëzit më me ndikim në PDK por edhe në qeveritë e Kosovës dhe një nga njerëzit më të afërt të Hashim Thaçit.

Më poshtë deklarata në libër.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.