Sot, Elon Musk njoftoi se automjeti tjetër i Tesla, ‘Cybertruck’ i shumëpritur, do të zbulohet zyrtarisht në 21 nëntor.

Ideja për një kamion Tesla daton në vitin 2013, kur Musk përmendi se dëshironte të garonte kundër linjës së kamionëve Ford-F-150.

Këtë verë, Musk tha se versioni prototip i kamionçinës Tesla ishte ‘makina më e lezetshme që është parë ndonjëherë, për të qenë i sinqertë’.

Ju pëlqen!

Musk tha se modeli është ndikuar shumë nga filmat fantastiko-shkencorë, dhe në veçanti nga filmi i vitit 1982, ‘Blade Runner’.

Pasi e njoftoi datën, Musk në mënyrë të fshehtë cicëroi se data 21 nëntor ishte familjar çuditërisht e njohur ’me një lidhje në YouTube me sekuencën e titullit të hapjes së Blade Runner.

Kamioni fillimisht ishte caktuar të zbulohej në shtator, por ngjarja u vonua më vonë.

Musk ka thënë se dëshiron ta mbajë çmimin rreth 50,000 dollarë, me një interval midis 400 dhe 500 milje.

“Ne po mundohemi të krijojmë diçka të re dhe të ndryshme, jo vetëm një kopje të formës së gjithçkaje tjetër,” u tha ai aksionarëve të Tesla në qershor.

‘Por ju ende dëshironi që ajo të jetë e shkëlqyeshme. Shume e vështirë. Kjo është një gjë shumë e vështirë. ‘

Në shtator, Ford njoftoi se po punonte gjithashtu për zhvillimin e një linje të kamionëve elektrikë.

Në vitin 2020, kompania tha se do të lëshonte një version hibrid të kamionit të saj F-150, dhe premtoi një model të plotë elektrik që “nuk do të jetë shumë larg pas kësaj”.

“CyberTruck” do të jetë modeli i kamionëve që do të ketë opsionin e pilotit automatik, duke bërë kështu dërgesa pa pasur nevojën e një shoferi, si dhe e anasjellta duke marrë porosi për udhëtimet të gjata.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!