Dy amerikanë dhe një shkencëtar britanik janë vlerësuar me çmimin Nobel në mjekësi për punën e tyre novatore në hepatitin e lindur nga gjaku, një problem shëndetësor që shkakton cirrozë dhe kancer të mëlçisë në të gjithë botën.

Harvey J Alter në Institutin Kombëtar të Shëndetit të SHBA në Maryland, Charles M Rice nga Universiteti Rockefeller në New York dhe Michael Houghton, një virolog britanik në Universitetin e Alberta në Kanada, u nderuan për zbulimin e tyre të përbashkët të virusit të hepatitit C, një shkak kryesor i inflamacionit të mëlçisë.

Çmimi, i shpallur të hënën nga asambleja Nobel nga Instituti Karolinska në Stokholm, vlen 10 milion korona suedeze (870,000 £), të cilat do të ndahen midis fituesve.

Ju pëlqen!

Puna e shkencëtarëve transformoi të kuptuarit dhe trajtimin e hepatitit C. Virusi infekton më shumë se 70 milion njerëz, me 400,000 që vdesin çdo vit nga kushte të lidhura si cirroza dhe kanceri i mëlçisë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

D.B – SCAN
Burimi: The Guardian

Lexo po ashtu:  Franca fillon testimet e aplikacionit për gjurmimin e Covid-19 më 11 Maj
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!