Lajmi vjen nga India dhe ka lidhje me frutin litchi, një nga frutat më të konsumuara edhe në Itali. I njohur gjithashtu si “qershia e Kinës”, ky frut do të ishte i lidhur drejtpërdrejt me një seri vdekjesh foshnjore.

Një studim i kohëve të fundit i botuar në një revistë shkencore konfirmoi praninë në këtë frut të një substance kimike përgjegjëse për encefalopati hipoglicemike, të cilat janë ndryshime të strukturës ose funksioneve të trurit.

Kjo është metilciklopropane, e cila solli nivelin e sheqerit në gjak në nivele shumë të ulëta duke shkaktuar kështu dëmtimin e pariparueshëm të qelizave të trurit dhe përfundimisht vdekjen.

Ju pëlqen!

Fillimisht mendohej se ishte një virus që shkaktoi të gjitha ato vdekje, por nga hulumtimi në terren doli se shumica e rasteve ndodhën në muajt e korrjes së litchi, që fëmijët tashmë të kequshqyer, hëngrën shumë duke ulur në mënyrë drastike sheqerin në gjak dhe duke përfunduar të vdekur.

Sot, falë një fushate masive parandaluese të nisur nga qeveria, vdekjet janë përgjysmuar, duke shkuar nga disa qindra në vit në rreth 50.

Litchi- Është një pemë tropikale vendase në provincat Guangdong dhe Fujian të Kinës, ku kultivimi është dokumentuar nga 1059 pas Krishtit. Kina është prodhuesi kryesor i saj, e ndjekur nga India, vende të tjera në Azinë Juglindore, nënkontinentin indian dhe Afrikën e Jugut.

Një pemë e gjatë me gjelbërim të përjetshëm, Litchi mban fruta të vogla. Pjesa e jashtme e frutave është e kuqe, duke mbuluar tulin e ëmbël.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!