Zyrtarët e artefakteve egjiptiane kanë njoftuar zbulimin e të paktën 100 arkivoleve antikë, disa me mumje brenda dhe rreth 40 statuja të praruara në një nekropol të gjerë faraon në jug të Kajros.

Sarkofagët e vulosur dhe statujat që u varrosën më shumë se 2,500 vjet më parë u shfaqën në një ekspozitë të improvizuar në këmbët e Piramidës së famshme të Hapit të Djoser në Saqqara.

Arkeologët hapën një arkivol brenda së cilës ishte një mumje e ruajtur mirë e mbështjellë me leckë. Ata gjithashtu kryen rrezatim X duke vizualizuar strukturat e mumjes antike, duke treguar se si trupi ishte ruajtur përgjatë kohës.

Ju pëlqen!

Ministri i turizmit dhe antikave, Khaled el-Anany, tha në një konferencë shtypi se artikujt datojnë që nga dinastia Ptolemaike që sundoi Egjiptin për rreth 300 vjet nga rreth 320 pes në rreth 30 pes, dhe periudhën e vonë (664-332 pes).

Zona Saqqara është pjesë e nekropolit në kryeqytetin antik të Egjiptit, Memfis, e cila përfshin Piramidat e Gizës, si dhe piramidat më të vogla në Abu Sir, Dahshur dhe Abu Ruwaysh. Rrënojat e Memfisit u caktuan si një vend i trashëgimisë botërore të Unesco-s në vitet 1970.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.