Prona të reja në qytetet gjithnjë në rritje të Indisë kanë vlerë të jashtëzakonshme, por kurrë aq të mëdha sa kur ndërtimi çon në zbulimin e thesarit të varrosur. Sidoqoftë, pronari i tokës në të cilën u gjet një ende me sende të arta nuk mund të jetë i lumtur sepse gjithçka i përket shtetit.

Thesari u zbulua të enjten, në fshatin Pembarti në shtetin indian të Telangani, kur punëtorët u ndeshën me një enë metalike ndërsa gërmonin dhe bënin hapësirë ​​për themelin e ndërtesës.

Pamja e pazakontë i hutoi punëtorët dhe shkaktoi histeri midis vendasve, të cilët filluan të mblidheshin në parcelën në pronësi të kontraktorit të ndërtimit Metu Narsima.

Ju pëlqen!

Vendasit, të cilët besojnë se sendet ishin dhurata për perëndeshën në tempullin që ekzistonte në atë vend në të kaluarën, filluan të mbanin lutje, duke djegur shkopinj temjani dhe duke sjellë lule.

Ena përmbante rreth 189.8 gram ar, 1.72 kilogram stoli argjendi, një rubin me peshë 6.5 gram, së bashku me antike të tjera.

Lexo po ashtu:  Biri im i dashur…

Autoritetet lokale të Qarkut Yangon në Telangana morën thesarin dhe e shpallën lokalitetin tw ndaluar. Po ashtu ndaluan dhe pronarin e tokës qw të vazhdonte punimet e ndërtimit, domethënë të vazhdonte gërmimin, deri sa t’i vinte një njoftim tjetër.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!