Një koronavirus antik ose patogjen i lidhur ngushtë filloi një epidemi midis paraardhësve të Azisë së sotme Lindore rreth 25,000 vjet më parë, tregon studimi i ri.

Analiza e ADN-së e më shumë se 2,000 njerëzve tregon se ndryshimet gjenetike në përgjigje të kësaj epidemie të vazhdueshme janë grumbulluar gjatë 20-000 viteve të ardhshme, tha David Enard, një gjenetist në Universitetin e Arizonës në Tucson, në vjetorin virtual të Shoqatës Amerikane të Antropologëve takim

Gjetja hap mundësinë që disa aziatikë lindorë sot trashëguan përshtatje biologjike në koronavirusët ose viruset e lidhura ngushtë.

Ju pëlqen!

Zbulimi hap rrugën për hulumtime se si gjenet e lidhura me epidemitë e lashta virale mund të kontribuojnë në shpërthimet e sëmundjeve moderne, siç është pandemia COVID-19. Gjenet me një histori të lashtë virale mund të japin gjithashtu të dhëna për studiuesit që kërkojnë ilaçe më të mira antivirale, megjithëse kjo ende nuk është demonstruar.

Grupi i Enard u konsultua me një bazë të dhënash të ADN-së në dispozicion të publikut prej 2,504 njerëz nga 26 popullata etnike në pesë kontinente, duke përfshirë Daisies kineze, Kinhe vietnameze dhe afrikanë nga Joruba. Ekipi së pari u përqëndrua në 420 proteina të njohura për të bashkëvepruar me koronavirusët, përfshirë 332 që bashkëveprojnë me SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19. Këto ndërveprime mund të shkojnë nga rritja e përgjigjeve imune deri te lehtësimi i virusit të rrëmbimit të qelizave.

Lexo po ashtu:  Shefi i inteligjencës ukrainase: Rusia po përgatitet për sulm në janar

Prodhimi i rritur ndjeshëm i të gjitha 420 proteinave, një shenjë e ekspozimit të së kaluarës ndaj epidemive të ngjashme me koronavirusin, ka ndodhur vetëm në Azinë Lindore. Grupi Enard gjurmoi reagimet virale të 42 prej këtyre proteinave deri në afërsisht 25,000 vjet.

Analiza e gjeneve që dihet se orkestrojnë prodhimin e këtyre proteinave zbuloi se variante specifike u bënë më të zakonshme rreth 25,000 vjet më pare, para se frekuenca të barazohej rreth 5,000 vjet më parë. Ky model është në përputhje me një përgjigje gjenetike fillimisht të fortë ndaj një virusi që është zhdukur me kalimin e kohës, pavarësisht nëse aziatikët lindorë janë përshtatur ose virusi ka humbur aftësinë e tij për të shkaktuar sëmundje, tha Enard. Njëzet e një nga 42 variantet e gjeneve veprojnë për të forcuar ose parandaluar efektet e një game të gjerë virusesh, jo vetëm të koronavirusëve, duke sugjeruar që një virus i panjohur që aksidentalisht shfrytëzoi proteina të ngjashme si koronaviruset mund të ketë shkaktuar një epidemi antike, tha Enard.

Lexo po ashtu:  Protesta në Paris, kërkohet të mos ndalohet publikimi i fytyrave të policëve

Këto zbulime “tregojnë se aziatikët lindorë kanë qenë prej kohësh i ekspozuar ndaj epidemive të ngjashme me koronavirusët dhe janë më (gjenetikisht) të përshtatur për epidemitë e atyre viruseve”, thotë gjenetisti evolucionar Lluis Quintana-Murci i Institutit Pasteur në Paris, i cili nuk u përfshi në studim i ri

Gjetjet e Enard ndjekin provat përkatëse se një numër variantesh të trashëguara të gjeneve Neandertal rritin rrezikun e zhvillimit të rëndë COVID-19 në disa aziatikë të Jugut dhe evropianë, ndërsa të tjerët mund të sigurojnë një farë niveli mbrojtjeje.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!