Gazeta më e madhe gjermane, Bild, shkruan se shkencëtarët kanë bërë një zbulim sensacional në fushën e luftës kundër sëmundjes së kancerit. Ata kanë zhvilluar për herë të parë një test gjaku që e zbulon në mënyrë të besueshme kancerin e gjirit

Zbulimin, gazeta gjemrane, e quan senzacion botëror, për shkak se shkencëtarët në mbarë botën po punonin për vite me radhë për të arritur këtë qëllim.

Zbulimi është bërë nga studiuesit e Spitalit Universitar të Hajdelbergut. Saktësia e njohjes së kancerit është e ngjashme me mamografinë.

Profesor Sohn, drejtues mjekësor i Klinikës Gjinekologjike në Hajdelberg, thotë se problemi me kancerin e gjirit është se ai diagnostikohet me vonesë, duke u bërë vdekjeprurës.

Ju pëlqen!

Por testi zbulon edhe kancerin ovarian, thotë eksperti.

Edhe një skuadër me shkencëtarë izraelitë u ka dhënë shpresë të gjithë atyre që vuajnë nga kanceri.

“Ne besojmë se brenda një viti do të arrijmë shërimin e plotë nga kanceri,” tha Dan Aridor për gazetën ‘Jerusalem Post’. “Kura që ofrojmë e nis ndikimin që në ditën e parë, zgjat pak javë dhe nuk ka thuajse asnjë efekt anësor,” tha ai.

Lexo po ashtu:  Dobitë mjekësore nga përdorimi i sojës

Ky do ishte një lajm sensacional për 18 milionë të sëmurë me kancer. Çdo vit rreth 9.6 milionë njerëz vdesin nga kanceri. 

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!