Biseda telefonike mes presidentit të Francës, Emmanuel Macron dhe atij rus Vladimir Putin është zbardhur. Biseda e tyre zgjati 1 orë e 45 minuta dhe mësohet se kreu i shteti rus i ka kërkuar Macron që Kievi “duhet” të përmbushë kërkesat ruse për të vazhduar dialogun me Rusinë.

Po ashtu, presidenti rus i tha homologut të tij francez se Ukraina ishte “përgjegjëse për provokimin” rreth termocentralit bërthamor Zaporizhzhia. Mësohet gjithashtu se Putin i ka thënë Macron se Kievi nuk zbaton marrëveshjen e evakuimit të civilëve.

Lexo po ashtu:  Rama joserioz për dialogun Kosovë-Serbi: Këtu është “rock & roll”, në Bruksel është vetëm simfoni
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!