YouTube ka pezulluar të gjitha programet e fitimit të parave për përdoruesit në Rusi duke pasur parasysh sulmin e vazhdueshëm ushtarak rus në Ukrainë.

Përveç kësaj, YouTube po bllokon aksesin në kanalet e lidhura me mediat e financuara nga shteti rus, duke përfshirë RT dhe Sputnik, në të gjithë globin, pasi më parë i bllokoi ato nga aksesi në të gjithë Evropën. Platforma gjithashtu po heq përmbajtjen në lidhje me pushtimin e Rusisë në Ukrainë që shkel politikën e saj për ndalimin e përmbajtjes që “mohon, minimizon ose banalizon ngjarjet e dhunshme të dokumentuara mirë.

Njëkohësisht me hapat e tjerë që po ndërmerr në mes të luftës ruse në Ukrainë, kompania tregoi se po punon për të lidhur njerëzit me “burime të besuara lajmesh”.Përditësimet e ‘Youtube’ vijnë një ditë pasi një grupi i quajtur Koalicioni Ndrysho Kushtet, i udhëhequr nga Projekti Global Kundër Urrejtjes dhe Ekstremizmit, lëshoi ​​një letër të hapur duke i kërkuar CEO-së , Susan Wojcicki, të heqë kanalet Russia Today (RT) dhe Sputnik në mbarë botën në mënyrë që të për të mos qenë “bashkëpunëtor në këtë luftë duke lejuar përhapjen e informacionit të rrezikshëm”.

Lexo po ashtu:  Monedha dixhitale e Kinës mund të vendosë rekord për numrin e transaksioneve që përpunon në sekondë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!