Presidenti i Kinës, Xi Jinping ka bërë thirrje sot për rishikimin e rendit botëror sidomos në kontrollin hegjemonik të strukturave të qeverisjes globale. Duke folur në forumin vjetor Boao Forum për Azinë, Xi ka folur për vende që përpiqen të krijojnë barriera dhe ndasi të cilat sipas tij sjellin vetëm dëme.

“Bota do drejtësi, jo hegjemoni. Një vend i madh duhet të duket si i tillë duke dëshmuar se po merr më shumë përgjegjësi,” ka thënë presidenti kinez.

Agjencia “Reuters” vë në dukje se mesazhet e tij i adresohen SHBA, pasi kohët e fundit zyrtarët kinezë kanë kritikuar SHBA dhe hegjemoninë e tyre në tregti dhe gjeopolitikë.

Lexo po ashtu:  ‘Open Balkan’, Rama në OKB: Kjo nismë do të ndihmojë edhe në dialogun Kosovë-Serbi
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!