Xhamisë së Gjin Aleksi në Delvinë, restaurimi po i kthen shkëlqimin e harruar dekada me radhë.

Tre besime brenda një emri. Xhamia e Gjin Aleksit ndodhet në fshatin Rusan të Delvinës dhe mendohet se i përket viteve 1600 dhe thuhet se kjo xhami është ngritur mbi rrënojat e një manastiri me stil bizantin.

Xhamia është një objekt që mban brenda saj të ndërthur disa gërshetime kulturash që fillojnë që nga ajo vendase dhe vazhdon në atë postbizantine e deri tek periudha otomane. Kjo xhami ka qenë e famshme për akustiken e saj të veçantë.

Lexo po ashtu:  Përveç Asociacionit, PDK dhe LDK kanë nënshkruar edhe këto marrëveshje; 43 zona të "Kishes serbe" rrëmbejnë këto territore shqiptare të Kosovës...
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!