Në maj të vitit 1940, ndërsa forcat franceze u thërrmuan përballë sulmit nazist dhe britanikët skanonin me ankth qiejt për shenja të pushtimit të frikshëm, kryeministri i sapovendosur ishte i preokupuar me një problem tjetër urgjent. Ku do t’i merrte paratë për të paguar faturën nga fanella? Gjendja e vështirë e Britanisë ishte e tmerrshme, por po ashtu edhe ajo e Winston Churchill. Ai nuk i detyrohej vetëm këmishbërësit, por edhe orëndreqësit, tregtarëve të verërave dhe printerëve. Ai ishte i mbitërhequr në bankë, i detyrohej pagesat e interesit për borxhet e tij, taksat e tij ishin dukshëm të vonuara dhe botuesit e tij po kërkonin një libër të vonuar për të cilin ai kishte marrë një paradhënie të madhe. Churchill do ta udhëhiqte Britaninë përmes Blitz-it disa muaj më vonë, por së pari i duheshin para.

Financat e Winston Churchill ishin një rrëmujë për pjesën më të madhe të jetës së tij. Ishte një gjendje, siç zbulon David Lough në “No More Champagne: Churchill and His Money”, tërësisht nga vetë Churchill. Gjatë një karriere të trazuar politike që zgjati më shumë se gjysmë shekulli dhe që përfshin dy ndryshime partiake dhe një duzinë postesh në kabinet, duke përfshirë dy poste si kryeministër, Churchill shpenzoi para që nuk i kishte – në mënyrë ekstravagante.

Ai bëri udhëtime luksoze për të bërë diell në Bahamas dhe për të hipur në jaht në Mesdhe dhe për të xhiruar në Normandi. Ai bleu kuti me shampanjë dhe kuti puro, mbathje të shtrenjta rozë mëndafshi dhe një sërë shtëpish të rrënuara. Ai filloi projektet e rindërtimit plangprishës që gati dëshmuan shkatërrimin e tij. Churchill, siç thuhet një mik i tij, ishte “i kënaqur lehtësisht me më të mirën”. Ai luajti kumar nëpër Monte Carlo dhe Biarritz dhe, në një përpjekje për të korrigjuar financat e tij të rrënuara, spekuloi në aksione pikërisht kur tregu amerikan arriti majat e tij marramendëse të epokës së xhazit. Për Churchillin personalisht, jashtë detyrës për pjesën më të madhe të viteve 1930, shpallja e luftës e Britanisë ndaj Gjermanisë në shtator të vitit 1939 erdhi si një lloj lehtësimi pervers. Ai kishte qenë një kritik i ashpër i politikës së zbutjes së qeverisë dhe tani – vlerësimi i tij për Hitlerin u vërtetua – ai mund të kthehej, më në fund, në selinë e pushtetit. Për një njeri që kishte rënë në prag të falimentimit në vitet 1930, me borxh deri në 3.75 milionë dollarë në paratë e sotme, një vend në kabinet i bleu gjithashtu kohë të çmuar me kreditorët e tij. Përfundimisht qeveria madje do të merrte një pjesë të faturës së tij të pijeve alkoolike.

Ju pëlqen!

Problemet e parave – dhe zgjidhjet – që preokupuan Churchillin, një aristokrat që preu dhëmbët e tij politik në një epokë plutokratike, bëjnë një lexim pikant në kohët tona gjithnjë e më plutokratike. Gjatë gjithë karrierës së tij politike, ai u mbështet te të njohurit e pasur për ta shpëtuar. Pasi humbi vendin e tij në Parlament në vitin 1922, ai u angazhua në lobim të dyshimtë në emër të kompanive të naftës. Ai zgjeroi të gjitha boshllëqet në dispozicion për të shmangur pagimin e taksave, madje (dhe veçanërisht) kur shërbeu si kancelar i Thesarit, kreu i Thesarit të Britanisë së Madhe, nga viti 1924 deri në 1929. Dhe në fund, ai e bëri pasurinë e tij duke përfituar nga letrat i komanduar nga dosjet e qeverisë për të ndërtuar kujtimet e tij të suksesshme.

Lexo po ashtu:  Historia e sallatës së famshme “Çezar”- Cili është emigranti që i dha emrin

Një mashtrim i tillë është jashtëzakonisht i njohur këto ditë, por është gjithashtu i ndryshëm. Siç thekson Lough, sjellja e Churchill-it vështirë se do të kishte përmbushur “standardet e transparencës që priten nga politikanët e sotëm”. Disa nga dhuratat financiare të Churchill-it erdhën në formën e pa pastruar (ose të pastruar lehtë) të dhuratave dhe huave të drejtpërdrejta. Merrni krizën e vitit 1940 kur fanella paraqiti faturën e tij. Kryeministri u shpëtua nga një pagesë e matur që arrin në rreth 375,000 dollarë në paratë e sotme, nga një financier me origjinë të huaj, të përcjellë në një çek të shkruar te dikush tjetër dhe të miratuar te Churchill.

Subvencionet e dyqaneve të dyqaneve mund të duken të çuditshme dhe të papërpunuara në epokën e mega-donatorëve dhe super paketave. E megjithatë një pyetje themelore mbetet e njëjtë. Çfarë merrni në këmbim kur mobiloni një bibliotekë në shtëpinë e një politikani, siç bëri një nga miqtë e Churchillit kur ai ishte ministër i ri i qeverisë? Apo kur paguani qindra mijëra dollarë një ish-sekretar shteti dhe pretendent presidencial të mundshëm për të mbajtur një fjalim të konservuar? Shembulli i Churchill-it sugjeron se në situata të tilla, kush është lojtari – dhe kush po luhet – mund të jetë një çështje më e ndërlikuar sesa mund të duket në fillim.

Për një njeri që shpenzon para që nuk i kishte, Churchill kishte një avantazh të madh. Shumica e njerëzve supozuan, duke pasur parasysh stilin e tij flagrant, se ai ishte i pasur. Në të vërtetë, ai nuk lindi me një pasuri të madhe, as nuk u martua me një të tillë. Babai i Churchillit, Randolph, ishte një djalë më i vogël dhe pasuria e familjes Blenheim në çdo rast ishte reduktuar seriozisht. Nëna amerikane e Churchill-it, Xheni, nuk ishte trashëgimtare e stilit të Downton Abbey, por një shpenzuese e pajisur me një prikë më të vogël se sa reklamohej. Kur Jennie u martua për herë të dytë, në vitin 1900, pas vdekjes së Lord Randolph, burri i saj i ri mori me detyrim një grumbull të faturave të saj të papaguara për t’u marrë me muajin e tyre të mjaltit, por kundërshtoi se ishte “pak e trashë” që ai pritej të paguante karrocën që e kishte blerë paraardhësi i tij në vitet 1880. Megjithëse familja e Churchillit foli për martesën e tij me një trashëgimtare, kur më në fund u martua, në moshën 33-vjeçare, ishte për dashuri. Gruaja e tij, Klementina, kishte lindur mirë, por varfëria e goditur; para martesës së saj, ajo punonte si rrobaqepëse dhe mësoi frëngjisht për të fituar ruajtjen e saj.

Lexo po ashtu:  Vuçiç emëron ambasador në Moskë mikun e njohur të familjes së Milosheviçit (çfarë shkruan për presidentin serb agjensia BTA)

As ushtria (karriera e parë e Çurçillit) dhe as politika nuk mund t’i afroheshin për të kënaqur nevojën e tij për para. Në një epokë përpara se Goldman Sachs dhe General Mills të ishin të gatshëm të paguanin bujarisht për fjalimin e një politikani, vetëm duke shkruar, Churchill kishte një mundësi për të qëndruar në këmbë. Në vitin 1930, Çurçilli botoi më shumë se 40 artikuj dhe, përveç kësaj, u zotua botuesve të tij se do të përfundonte tre libra pas nxitimit. I goditur nga një makinë në qytetin e Nju Jorkut vitin e ardhshëm, ai i njoftoi agjentit të tij se ai mund të “prodhonte një gur të çmuar letrar rreth 2400 fjalë” për aksidentin. Churchill-it iu desh të kthente çdo mendim, çdo përvojë, në fjalë dhe para, një imperativ që, siç ka argumentuar kohët e fundit historiani Jonathan Rose, vetëm sa e ekzagjeroi prirjen e tij për të hedhur veten si hero në skenën botërore.

Nëse Churchillët do ta kishin bërë shtëpinë e tyre në një banesë më modeste, siç donte me sa duket Clementine, në vend të gropës së parave Chartwell (të cilën Winston e bleu me dinakëri kur u shtrua pas lindjes së fëmijës së tyre të pestë), të ardhurat e tij do të ishin të mjaftueshme. për të mbajtur familjen me stil. Por si një rrogëtar që mbante shoqëri me qiramarrësit, Churchill këmbënguli për madhështinë. Këmishat e porositura, darkat me goca deti dhe fazani dhe netët në kazinotë e Monte Karlos kërkonin që ai të gjente më pak mënyra të klasës së mesme për të mbledhur para.

Shoqatat më të diskutueshme të Churchillit, si në atë kohë ashtu edhe më pas, ishin me bankierë dhe biznesmenë me origjinë hebreje, mes tyre Ernest Cassel dhe Sir Henry Strakosch. Në fillim të karrierës së Churchillit, Cassel pagoi për të pajisur bibliotekën në shtëpinë e re të Churchillit; pas Luftës së Parë Botërore, ai u angazhua në mashtrim për të hequr një gabim të kushtueshëm të pasurive të paluajtshme nga duart e Churchillit, duke pretenduar në mënyrë të rreme se Churchill e kishte fituar pronën në emër të tij. Ishte Strakosch me origjinë austriake që e mbajti Churchillin nga falimentimi në vitin 1938 dhe përsëri në 1940, kur këmishbërësi kërkoi tarifën e tij. Nazistëve u pëlqente të pretendonin se Churchill ishte në xhepin e financuesve hebrenj, një akuzë që mohuesi i Holokaustit David Irving e ka përsëritur që atëherë në mënyrë të përbuzshme. Lough, një bankier vetë, i cili ndjek me këmbëngulje financat e Churchill-it në No More Champagne, argumenton se Strakosch nuk kërkoi asgjë në këmbim të pagesave të tij – dhe nuk mori asgjë, përveç një ftese për anëtarësim në shoqërinë e ngrënies së cilës i përkiste Churchill. “Nuk kishte asnjë shpërblim tjetër.” Lobimi jashtë zyrës i Churchill-it në emër të një marrëveshjeje për kompanitë e naftës përfundimisht nuk shkoi askund gjithashtu; sapo pati mundësinë të kthehej në qeveri, ai hoqi dorë nga detyra (por i mbajti paratë) dhe marrëveshja u prish. As Churchill nuk i dha favore të veçanta Cassel-it, megjithëse siç zbulojnë politikanët bashkëkohorë që rrëmbejnë para, pamja e pahijshme mund të jetë e dëmshme më vete. Gjatë fushatës së Çërçillit në vitin 1923 për t’u rizgjedhur në Parlament, socialistët i kërkuan atij: “Po 50,000 quidat që Cassel ju dha?”

Lexo po ashtu:  Test / Zgjidhni një letër dhe merrni një këshillë speciale

Pozicionet mund të blihen ose të ndikohen, sigurisht, por si në rastin e Churchillit, para të mëdha mund të rrjedhin edhe te një figurë politike thjesht sepse ai ose ajo tashmë po mbështet kauzën që donatori mbështet. Strakosch ishte i gatshëm të ndihmonte Churchillin jo sepse shihte një përfitim personal në marrëveshje, por sepse e konsideronte atë politikanin e vetëm në Evropë që mund t’i rezistonte Hitlerit. Besnikëria e këtij transaksioni, edhe pse vështirë se është një argument në favor të parasë në politikë, shërben si një kujtesë se ndonjëherë tymi i dyshimtë financiar vjen vetëm nga një puro. Churchill ishte në çdo rast një top shumë i lirë për t’u drejtuar. Ai ishte gjithashtu shumë dorështrënguar për t’i parë paketat e shpëtimit si çdo gjë tjetër veç detyrimit të tij. Dhe përveç ankesave të disa agjitatorëve socialistë, pasuria e tij e supozuar e izoloi në masë të madhe nga akuzat për korrupsion që kërkuan politikanë të vetëkrijuar si paraardhësi i tij David Lloyd George.

Churchill e filloi vitin 1938 thuajse të falimentuar, por në kohën kur ai la detyrën në 1945, ai ishte një burrë i pasur. Më shumë se çdo dhuratë politike, ishin një seri marrëveshjesh filmash që e shpëtuan, duke i mundësuar atij të kthente një pjesë të parave që i detyrohej Strakosch. Shitja e të drejtave të filmit për biografinë e tij Marlborough: His Life and Times rezultuan veçanërisht fitimprurëse; kështu bëri marrëveshjen e tij me producentin dhe regjisorin Alexander Korda, i cili bleu të drejtat për të gjitha gjërat, A History of the English-Speaking Pops. Dhe perspektiva për të botuar kujtimet e tij të kohës së luftës nuk ishte kurrë larg mendjes së kryeministrit, madje as kur bombat gjermane shkatërruan qytetet britanike. Churchill i udhëzoi sekretarët e tij privatë gjatë Blitz-it që të mblidhnin kutitë e letrave të tij zyrtare çdo muaj dhe t’i shënonin ato si “Procesverbale Personale”. (Edhe armiqtë e saj më të këqij nuk e akuzojnë Hillary Clinton-in për një manovër të tillë.)

Pas luftës, ai mori me vete 68 pako me letra shtetërore. Pasardhësit të tij, Clement Attlee, Churchill i shpjegoi se i duheshin dokumentet për të rrëfyer “historinë e luftës britanike”. “Jam i bindur,” i tha ai emisarit të Attlee, “do të ishte në avantazhin e vendit tonë që t’i tregohej, siç mund ta them vetëm unë.” Alkimia e vjetër e shndërrimit të përvojave në fjalë më në fund do të sillte para të mëdha. Lufta e Dytë Botërore e Churchill-it vendosi një rekord global për një marrëveshje botimi jofiction: 27.5 milionë dollarë në paratë e sotme. /Nga Deborah Cohen

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!