WhatsApp ka zgjeruar opsionin e saj për video-thirrje duke e bërë të mundur të telefonin njëkohësisht nga katër persona në tetë. Ky azhurnim tani është lëshuar dhe po mbaron. Vetëm sigurohuni që ju dhe pjesa tjetër e telefonuesve tuaj të jeni në versionin më të fundit të aplikacionit Bukuria e thirrjeve WhatsApp është se ato janë të koduara nga fundi në fund. Kjo menjëherë e diferencon atë nga shumica e konkurrencës.

Përfshirë, për ironi, platformën e vet Messenger të Facebook-ut. Dhe kjo është aty ku bëhet interesante dhe problematike.

Në të njëjtën kohë kur dyfishon kufijtë e thirrësit në ËhatsApp, Facebook gjithashtu ka filluar “Messenger Rooms”. Këto janë thirrje video-lëshuese për deri në 50 persona. ’Është një kapje e drejtpërdrejtë për tregun ku tani mbizotëron Zoom, ku familjet po merren me mjetet e video-konferencave që ishin kryesisht të përdorura nga bizneset para se pandemia e koronavirusit të ndryshonte gjithçka.

Ju pëlqen!

“Messenger Rooms” nuk janë të koduara nga fundi në fund. 2 miliardë përdorues të ËhatsApp, së bashku me Instagram, do të jenë në gjendje t’i dërgojnë njëri-tjetrit ose grupeve të tëra mundësinë për lidhje në këto dhoma. Por e dyta që klikoni në këtë lidhje, ju largoheni nga enklavat e koduara të WhatsApp në një botë të pasigurt, ku mbështeteni te sigurimi i Facebook-ut që ata nuk i shohin apo i dëgjojnë thirrjet. Dhe po i besoni më shumë të dhënave tuaja gjigandit të përpunimit të të dhënave.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!