Shërbimi i mesazheve në WhatsApp është në bisedime me firmat e shumta të pagesave digjitale indoneziane për të ofruar shërbimet e tyre të transaksionit celular, në një përpjekje për të prekur sektorin e tregtisë elektronike.

Indonezia mund të bëhet vendi i dytë në të gjithë botën ku WhatsApp prezanton shërbime të tilla, pasi pret miratimin rregullator nga India, tregu i saj më i madh nga përdoruesit, që është vonuar për shkak të rregullave lokale të ruajtjes së të dhënave.

Por ndryshe nga India, e cila planifikon të ofrojë shërbime të drejtpërdrejta të pagesave nga kolegët, WhatsApp thjesht do të shërbejë si një platformë në Indonezi që mbështet pagesa përmes kuletave digjitale lokale për shkak të rregullave të ashpra të licencimit, thanë burimet për Reuters.

Ju pëlqen!

Indonezia, shtëpia e 260 milion njerëzve dhe ekonomia më e madhe e Azisë Juglindore, është një nga pesë tregjet më të mira botërore për Whatsapp, me mbi 100 milion përdorues. Sipas këtij vlerësimi, kombi do të shohë që industria e saj e tregtisë elektronike trefishohet në 100 miliardë dollarë deri në vitin 2025, por gjithashtu ka disa nga rregulloret më të rrepta të pagesave digjitale të rajonit.

Plani i Indonezisë vjen pasi kreu i Facebook,  Mark Zuckerberg njoftoi në fillim të këtij viti se do të përfundonte projekti për të kryer pagesa nëpërmjet WhatsApp në disa vende.

Burimi: Reuters – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën e pavarur “MekuliPress”

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.