Që nga 1 shkurt, përdoruesit e celularëve që ekzekutojnë versione më të vjetër të softuerit iOS dhe Android nuk do të jenë në gjendje të krijojnë llogari të reja ose të verifikojnë ato ekzistuese në aplikacionin e mesazheve whatsapp.

Ndër ata që preken do të jenë përdoruesit që përdorin versionet Android 2.3.7 ose më të vjetër. Deri në 7 milion njerëz në mbarë botën ende përdorin këtë version të softuerit Android, sipas Google. WhatsApp gjithashtu do të mbyllet në çdo iPhone që funksionon në iOS 8 ose më të vjetër.

Afërsisht 9% e pronarëve të 800 milion iPhone në të gjithë botën përdorin një version të iOS më të vjetër se iOS 12, sipas Apple. Kjo do të thotë se miliona përdorues mund të shohin WhatsApp-in e tyre të mbyllur këtë javë.

Ju pëlqen!

Fatmirësisht shumica e telefonave inteligjentë do të jenë akoma në gjendje të shkarkojnë më shumë sisteme operative të azhurnuara në mënyrë që përdoruesit e pajisjeve më të vjetra të jenë akoma në gjendje të azhurnojnë përpara datës 1 shkurt. Softueri si iOS 9 është i disponueshëm për iPhone nga iPhone 4s e tutje.

Për përdoruesit Android, duhet të shkoni te Parametrat, pastaj të klikoni në Rreth Telefonit dhe pastaj Informacionit të Softuerit.

Nëse jeni përdorues i iPhone, duhet të shkoni te Parametrat, pastaj klikoni në Përgjithshëm dhe pastaj Përditësimin e Softuerit.

Të dyja metodat do të shfaqin versionin aktual të softuerit që po përdorni dhe duhet t’ju japin mundësinë për të azhurnuar nëse keni nevojë.

Ende ka mjaft kohë për të azhurnuar telefonin tuaj para 1 shkurtit, por pronarët e smartphone të Windows nuk kanë qenë aq me fat. WhatsApp ndaloi mbështetjen për telefonat Windows në fund të vitit të kaluar. Kompania tha në një deklaratë: “Ju nuk do të jeni më në gjendje të përdorni të gjitha sistemet e funksionimit të Windows Phone pas 31 Dhjetorit 2019, dhe WhatsApp mund të mos jetë i disponueshëm në Dyqanin e Microsoft pas 1 korrikut 2019.” (TheSun)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!