WhatsApp ka mbledhur dy bilionë përdorues, nga 1.5 miliardë deri në fund të vitit 2017, njoftoi kompania të mërkurën.

Aplikacioni i mesazheve celular është themeluar në vitin 2009 dhe është fituar nga Facebook në vitin 2014. Marrëveshja u vlerësua në 19 miliard dollarë, blerja më e madhe nga gjigandi i mediave sociale deri më tani.

Pavarësisht nga madhësia e tij, rritja e WhatsApp mbetet e fortë: Ajo ka fituar 500 milion konsumatorë të rinj gjatë dy viteve të fundit.

Ju pëlqen!

WhatsApp kontrollon teknologjinë e saj të enkriptimit, i cili siguron që të gjitha përmbajtjet në biseda të sigurohen nga parazgjedhja. As WhatsApp nuk mund të lexojë mesazhe ose të dëgjojë thirrje që ndodhin midis pjesëmarrësve të bisedave, sipas postimeve në blog të WhatsApp.

Por teknologjia e kriptimit ka tërhequr reagime në të gjithë botën për arsye sigurie. Në Indi, ku WhatsApp ka më shumë përdorues sesa çdo aplikacion të brendshëm për mesazhe, qeveria ka bërë thirrje për rregullore që i japin asaj akses në të dhënat e koduara. Në Australi dhe Mbretërinë e Bashkuar, ligje të ngjashme janë gjithashtu në diskutim.

Lexo po ashtu:  Kryeministri në Londër u prit nga ministri i Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar

Në tetor, Prokurori i Përgjithshëm i SHBA William Barr i kërkoi Facebook-ut të vonojë planet e tij për të kriptuar mesazhe në platformën e tij, duke përmendur që informacionet në lidhje me terrorizmin dhe trafikimin e seksit mund të përhapen në aplikacionet e mesazheve të koduara.

WhatsApp mbron me forcë teknologjinë e saj të kriptimit. “Ne nuk do të bëjmë kompromise për sigurinë sepse kjo do t’i bënte njerëzit më pak të sigurt,” shprehet kompania në një njoftim. “Për një mbrojtje edhe më shumë, ne punojmë me ekspertë të lartë të sigurisë, përdorim teknologji udhëheqëse të industrisë për të ndaluar shpërdorimin, si dhe sigurojmë kontrolle dhe mënyra për të raportuar çështje – pa sakrifikuar privatësinë.”

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!