Warren Buffett ka paralajmëruar kundër grumbullimit të parave dhe blerjes së Gold Futures ose Bitcoin gjatë kohërave të luftës dhe beson se investimi në kompani është mënyra më e mirë për të ndërtuar pasuri me kalimin e kohës.

Investitori miliarder dhe CEO i Berkshire Hathaway (NYSE:BRKa) është shprehur në mars 2014 se një luftë Rusi-Ukrainë në atë kohë nuk do ta shtynte atë të shiste aksione.

“Një gjë për të cilën mund të jeni i sigurt nëse ka një luftë është se vlera e parasë do të ulet. Nëse stoqet janë më të lira, ju keni më shumë gjasa t’i blini ato,” tha ai në atë kohë, sipas Business Insider, duke festuar faktin që një aksion që po blinit në mënyrë aktive kishte rënë në çmim. Manjati shtoi se ai nuk do të shiste edhe nëse konflikti do të përshkallëzohej në një tjetër luftë të ftohtë ose në Luftën e Tretë Botërore.

Ju pëlqen!

“Kjo ka ndodhur pothuajse në çdo luftë për të cilën unë jam i vetëdijshëm,” vuri në dukje Buffett. “Pra gjëja e fundit që dëshironi të bëni është të kurseni para gjatë një lufte.”

Lexo po ashtu:  Koronavirusi: Hiqni këpucët menjëherë, paralajmërojnë ekspertët

Investitori i famshëm, i cili ka thënë se i shmanget të bërit biznes në Rusi pasi hasi në disa telashe atje, theksoi se bursa amerikane u rrit gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe ishte rritur me kalimin e kohës.

Buffett bleu aksionet e tij të parë në moshën 11-vjeçare në pranverën e vitit 1942, pasi Shtetet e Bashkuara pësuan humbje të mëdha në Luftën e Dytë Botërore, kujtoi ai në letrën e tij të vitit 2018 drejtuar aksionerëve.

Ai shkëmbeu kursimet e tij prej 115 dollarësh për tre aksione të Cities Service. Sikur të kishte investuar atë shumë në një fond S&P 500 të riinvestuar të gjithë dividentët, tha ai, ai do të kishte nxjerrë 607,000 dollarë në vitin 2019, një fitim prej 5,288-fish. Në të kundërt, nëse do të kisha pasur panik dhe do të kisha blerë 115 dollarë në ar, vlera do të ishte rritur në vetëm 4,200 dollarë”, kujton Buffett, sipas Business Insider.

“Gjithçka që duhej të bëja ishte të kuptoja se Amerika përfundimisht do t’ia dilte mbarë, se ne do t’i kalonim vështirësitë aktuale,” tha ai në mbledhjen vjetore të aksionerëve të Berkshire 2018 për investimin në një fond indeks në 1942.

Lexo po ashtu:  5 këshilla për jetë dhe karrierë, nga Sheryl Sandberg

“Kompanitë amerikane do të vlejnë më shumë para,” tha Buffett. “Dollarët do të vlejnë më pak, në mënyrë që paratë të mos ju lejojnë të blini aq shumë. “Por do të jetë shumë më mirë të kesh asete produktive për 50 vitet e ardhshme sesa të kesh copa letre”, përfundon Buffett.

Edel Strazimiri / SCAN

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!