Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i tha të dërguarit gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin se “nuk do të ketë Kosovë të pavarur” siç po planifikon Berlini.

Paraprakisht, diplomati gjerman deklaroi se në lidhje me formimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë, nuk do të lejohet krijimi i një “Republika Srpska të re”.

“Nuk e dija që gjermanët vendosin për këtë, është mirë që zoti Sarrazin e tha publikisht këtë. Mund t’i them dhe e vlerësoj shumë, nuk do të ketë as një Kosovë të pavarur siç e planifikoni ju”, tha Vuçiq në Sofje, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas hapjes së interkonjeksionit të gazit Bullgari-Greqi.

Ju pëlqen!

Ai gjithashtu ka përsëritur qëndrimin e shtetit serb se nuk do t’i vendosin sanksione Rusisë, raporton N1.

“Serbia nuk vendos sanksione ndaj Rusisë, sepse ajo lufton për politikën e saj kudo që mundet, dhe politika jonë përcaktohet nga konkluzioni i Këshillit të Sigurisë Kombëtare”, tha Vuçiq.

I pari i shtetit serb më tutje deklaroi se zhvillimet e reja në skenën gjeopolitike do të kenë pasoja të rënda për Serbinë, e cila do të jetë nën presion të madh politik.

Ndryshe, Athina zyrtare ka nisur ta furnizojë me gaz Bullgarinë pasi shtetet evropiane po mundohet të pavarësohen nga energjia ruse.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!