Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka akuzuar Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore për armatosjen e fqinjëve të Serbisë, që janë anëtare të NATO-s dhe të Kosovës.

“Amerikanët, turqit dhe gjermanët kujdesen për fëmijën e tyre të dashur”, tha Vuçiqi, duke aluduar për Kosovën.

Ai tha se Uashingtoni kohët e fundit kishte dorëzuar automjete të blinduara në Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Ju pëlqen!

Vuçiqi tha se tashmë kanë filluar disa nisma për ta forcuar forcën ajrore serbe, veçanërisht në komponentët bombardues.

Ai tha se do të forcohet kapaciteti i mbrojtjes ajrore.

Serbia kohët e fundit mori një sistem të sofistikuar antiraketor nga Rusia, i cili gjithashtu siguroi avionë ushtarakë, helikopterë dhe mjete të blinduara.

Ndërkohë, Kina ka furnizuar dronë për Serbinë.

Zyrtarët amerikanë kanë folur hapur në të kaluarën për vendosjen e sanksioneve ndaj Serbisë nëse Moska vazhdon të dërgojë armë në vend, veçanërisht atë që mund të rrezikojë sigurinë e anëtarëve fqinj të NATO-s.

Lexo po ashtu:  - Shumë vende perëndimore e fqinje ishin të shqetësuara atëbotë, dhe kundërshtuan bashkimin e dy Gjermanive. Por sot të gjithë janë të kënaqur me Gjermaninë, lokomotivë e BE-së, garantuese e të drejtave të njeriut
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!