Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka uruar Presidentin e sapo zgjedhur të Shqipërisë, Bajram Begaj. Sipas ‘Alo.rs’, në urimin e tij, Vuçiç shpreson se dy vendet mund t’ia dalin me sukses në zhvillimin e nismës “Ballkani i Hapur”.

“Ju përgëzoj për zgjedhjen tuaj President i Republikës së Shqipërisë, me dëshirën që ta kryeni me sukses këtë detyrë të përgjegjshme. Jam i bindur se do të zhvillojmë marrëdhënie të mira dhe miqësore dhe bashkëpunim edhe më të mirë ekonomik në shumë fusha, për të mirën e qytetarëve të vendeve tona. Gjithashtu besoj se së bashku do t’ia dalim mbanë të zhvillojmë të gjitha potencialet e iniciativës Open Balkans, e cila do të përmirësojë shumë standardet në rajonin tonë.

Presidenti në ikje, Ilir Meta e ka komentuar kundër nismën “Balkani i Hapur”. Ai e quante protagonizëm i tre individëve (presidenti serb Aleksandër Vuçiç, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev). Nuk dihet se cili do të jetë qëndrimi që do të mbajë Begaj për këtë nismë.”, uron Vuçiç.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.