Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka kritikuar rezolutën e Parlamentit Evropian mbi raportet e Komisionit Evropian, i cili deklaroi se Serbia po mbetet prapa në drejtim të reformave të nevojshme për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, ndërsa opozita po kërkon që shërbimi kombëtar TV të publikojë rezolutën dhe raportin e plotë.

Të premten, Vuçiç, duke iu referuar kryesisht një pjese të rezolutës mbi sistemin shëndetësor, duke theksuar se Serbia ka pajisje, ilaçe dhe vaksina pikërisht sepse “nuk mbështetej në BE”, duke vlerësuar se ato “humbën në kohë dhe hapësirë”.

Duke iu përgjigjur vërejtjeve nga BE se ka shqetësime në lidhje me fushatën dezinformuese për të delegjitimuar shtetësinë e Kosovës, Vuçiç tha se ishte “krenar” për ta bërë këtë, për të cilin do të vazhdonte të këmbëngulte.

Ju pëlqen!

“Unë jam krenar që delegjitimoj pavarësinë e Kosovës dhe do të vazhdoj ta bëj këtë pavarësisht nga BE dhe, për lavdinë e Serbisë do bëj çdo gjë,” tha Vuçiç.

Lexo po ashtu:  "Sot u prapakthye korrupsioni dhe varësia nga Beogradi"
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!