Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçic, është shprehur i prerë se nuk do e nënshkruajë marrëveshjen me Kosovës.

Gjatë mbledhjes me kryesinë e partisë së tij, ai përmendi ecurinë e dialogur Kosov-Serbi, duke i mëshuar edhe njëherë qëndrimit të tij. Vuçiq ka thënë se është për kompromis me Kosovën, por ka shtuar se si president nuk do ta nënshkruaj njohjen e pavarësisë së Kosovës.

“Ne duam një kompromis, por unë nuk do të nënshkruaj njohjen e një Kosove të pavarur,” ka thënë Vuçiç.

Ju pëlqen!

Nga ana tjetër, Vuçiç ka pranuar se do të marrë pjesë në negociatat e ndërmjetësuara nga Brukseli. Deklarata e Vuçiç për Kosovën vjen para takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti që pritet të mbahet nga fundi i muajit qershor.

Lexo po ashtu:  "Për mua mbetet problem analfabetizmi funksional dhe cilësia në rënie e mësuesve të ardhshëm"
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!