Agjencia zyrtare bullgare e lajmeve “BTA” në datën 9 mars 2022 në një një analizë të saj për qendrimin e presidentit serb Vuçiç ndaj agresionit rus në Ukrainë, shkruan:

“Është koha që Brukseli të kujtojë që Vuçiç ka qenë ministër i informacionit në qeverinë e Millosheviçit. Lidhjet midis marrëdhënieve Rusi-Serbi dhe kohës së Millosheviçit mund të dallohen fare qartë nga fakti që vetëm pak ditë më parë u caktua ambasador i Serbisë në Moskë Momçillo Babiç, një mik i ngushtë i familjes së Millosheviçit në vitet e fundit të Jugosllavisë.

Rezoluta e Parlamentit Europian, që dënon luftën e Rusisë në Ukrainë, kritikoi Serbinë në lidhje me refuzimin e sanksioneve ndaj Rusisë, duke theksuar se “kjo dëmton procesin e anëtarësimit të saj në BE”.

Ju pëlqen!

“Ambasadorit rus në Serbi i mjafton vetëm të dalë në publik me një deklaratë, ku akuzon qeverinë serbe se ka tradhëtuar miqësinë serbo-ruse në favor të atyre shteteve, që bombarduan Serbinë dhe morën Kosovën, dhe një kaos politik i pabesueshëm do të shpërthente deri në shpërbërje” – thotë Vuk Vuksanoviç, studjues në “Qendrën për Politikën Sigurisë” në Beograd”.

Lexo po ashtu:  Provokimet serbe në Kosovë, Rama flet si me kinezët: Albini nuk më ka pyetur mua, unë s’jam babai i Kosovës

Parashikimi realist thotë se nuk do të ketë ndryshim në politikën e Beogradit në drejtim të Moskës”.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!