Migrena është një dhimbje që shumë njerëz e kanë dhe shpesh është kronike, kështu që nuk ka shërim. Mund të shmangen disa shkaqe në origjinë të krizës, siç janë abuzimi me alkoolin, konsumimi i tepruar i çokollatës dhe kafesë, stili i jetesës dhe stresi i ulur, por nuk ka ilaç të vërtetë dhe prandaj është e vështirë për ta zhdukur atë .

Për këtë arsye ne duhet të krijojmë mjete juridike, ndonëse të pjesshme dhe ndoshta edhe natyrale. Në vend që të merrni ilaçe kundër dhimbjeve, të cilat mund të bllokojnë mekanizmat e mbrojtjes natyrore të trupit që kundërshtojnë gjendjen patologjike, mund të provoni disa receta shtëpiake, me një nga frutat më të thjeshta në botë: bananën. Por jo vetëm …

Kombinimi i bananës dhe akullit është shumë i thjeshtë por efektiv. Një pako akulli duhet të zbatohet në kokë dhe qafë dhe pastaj vendos një lëvore banane në ballë me akull. Lëkura do të thithë sasinë shtesë të kaliumit dhe do t’ju bëjë të ndiheni shumë më mirë. Por nuk mbaron këtu.

Ju pëlqen!

Kafeina dhe xhenxhefil janë gjithashtu dy produkte të shkëlqyera për të lehtësuar këtë dhimbje. E para, nëse konsumohet në sasi të moderuar, mund të sjellë përfitime dhe këtu shoqërimi i ilaçit me një filxhan kafe rrit efektivitetin e trajtimit me 40%. E dyta, nga ana tjetër, ka veti anti-inflamatore dhe ndihmon në lehtësimin e dhembjes.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!