Vrasja e Nazmi Rrustemajt, ish-inspektorit të pyjeve në Prishtinë për të cilin u tha se ishte edhe dëshmitar i Speciales, ka shkaktuar reagime edhe në Serbi.

Deputeti serb nga Partia Progresiste, njëherit i cilësuar si specialist i sigurisë, Zorgan Dragishiq, u ka bërë thirrje dëshmitarëve të Speciales që jetojnë në Kosovë, që ta lëshojnë vendin.

Sipas tij, vrasja e Rrustemajt është mesazh i qartë për secilin që në të ardhmen do të jetë dëshmitar në Hagë.

Ju pëlqen!

“Të gjithë dëshmitarët që kanë dëshmuar kundër Haradinajt në të kalurën janë vrarë. Edhe vrasja e Nazimit ka qenë mesazh i qartë për secilin që do të dëshmojë ndaj njerëzve që kanë kryer krime lufte. Pas kësaj, është shumë e vështirë që Gjykata Speciale të deklarojë fajësinë e të akuzuarve”, ka thënë ai për “Kosovo-Online”.

Se Rrustemaj ka qenë dëshmitar i Speciales nuk është konfirmuar ende.

Gjithsesi, nga institucioni i Prokurorisë së Specializuar në Hagë, kanë thënë se tanimë rasti është në dorë të Prokurorisë kosovare, pa dashur të komentojnë nëse viktima ka qenë dëshmitar ose jo.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!