Komisionari për Zgjerimin e Bashkimit Evropian (BE), në largim, Johanes Han, ka paralajmëruar shtetet anëtare se, mosdhënia e datës për nisjen e negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut (RMV) dhe Shqipërinë, do ta ndikojë procesin e normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë

“Nëse Maqedonia e Veriut nuk shpërblehet si duhet, nuk do të ketë stimuj që Serbia dhe Kosova të hyjnë në dialog domethënës për bashkëjetesën e ardhshme të dy vendeve, sepse e vetmja mundësi për to është perspektiva e BE-së”, ka thënë Hani.


Hani këto komente i ka bërë gjatë një takimi që ka zhvilluar me kryeministrin Zaev

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!