Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen u ka bërë thirrje vendeve të Bashkimit Evropian që të sigurojnë në mënyrë të shpejtë armë për Ukrainën.

Në një intervistë për “Bild”, Von der Leyen tha: “Nuk bëj dallime mes armëve të rënda dhe të lehta. Ukraina duhet të marrë pajisjet që ka nevojë për të mbrojtur veten “.

“Ajo që është e vlefshme për të gjitha vendet anëtare të BE-së është që të ofrojnë një furnizim të shpejtë të armëve nëse munden, për të ndihmuar Ukrainën në luftën e saj emergjente kundër Rusisë”, shtoi Von der Leyen.

Ju pëlqen!

Von der Leyen vuri në dukje paketën e gjashtë të sanksioneve që BE-ja është duke përgatitur ndaj Rusisë.

“Aktualisht jemi fokusuar në sektorin bankar, kryesisht “Sberbank” që përbën 37 për qind të sektorit bankar të Rusisë. Sigurisht që do të shqyrtohen edhe çështjet e energjisë”, tha Von der Leyen.

Ajo theksoi se duhet të bëhet çdo përpjekje që lufta të përfundojë sa më parë.

Lexo po ashtu:  Wolfgang Petritsch: Nëse serbët e Kosovës dalin ne zgjedhjet e Serbisë edhe shqiptarët e Luginës kanë të drejtë të dalin në zgjedhjet e Kosovës!

“Në të njëjtën kohë, duhet të jemi të përgatitur edhe për situatën më të keqe, pasi lufta mund të zgjasë me muaj, madje edhe me vite”, tha presidentja e KE-së.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!