Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka theksuar se partia e saj- LDK, së bashku me opozitën e ka sjellur mocionin për rrëzimin e Qeverisë suaj.

“Ky mocion është dorëzuar në kohën kur bota po vuan nga koronavirusi”, tha ajo.

Ajo ka theksuar se ky është  fjalimi, te cilin nuk do të doja ta mbaja sot, kur e gjitha bota po parballet me pandeminë e koronavirusit.

Ju pëlqen!

“Ta dashur qytetarët të vendit tim, kur ne po luftojmë njëri- tjetrin, mjekët po mundohen ta shpëtojnë secilën jetë”, tha ajo.

Ajo tha se mocioni është demotivim për policët, mjekët, zyrtarët e adminsitartës publike.

***

Përplasje fjalësh ka pasur në mes të deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje Liburn Aliu dhe atij të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj në seancën e jashtëzakonshme për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë Kurti. Ndër të tjera, Selamanj tha se për Vetëvendosjen kanë votuar rezolutë në mesnatë, që sipas tyre ishte qesharake.

Aliu tha se përvoja u ka dëshmuar që bashkëpunimi me LDK-në funksionon derisa ndaj atyre të shtrohet një presion, dhe ata pastaj tërhiqen.

Lexo po ashtu:  Abazi paralajmëron masa shtesë nëse qytetarët nuk respektojnë vendimet e tanishme
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!