Në prill të vitit 2000, Këshilli i Ministrave, me propozim të Ministrit të atëhershëm të Kulturës Edi Rama, shpalli Ansambël Monument-Kulture aksin qendror dhe qendrën historike të Tiranës. Në këtë ansambël u përfshi i gjithë Bulevardi Zogu I dhe Bulevardi Dëshmorët e Kombit, dhe shumë pjesë ngjitur me këtë aks, përfshi pjesën nga mbrapa Hotel Tirana tek Rruga e Barrikadave nga aty pergjatë Rrugës Xhorxh Bush deri tek Ura e Tabakaëve në vazhdim tek ura e Rrugës së Elbasanit, pastaj nga aty tek zona deri mbrapa piramidës e deri tek Stadiumi Qemal Stafa.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Në mënyrë të pashjegueshme edhe pse zona monument kulture ishte më e gjërë u la jashtë emërtimit si monument kulture godina e Teatrit Kombëtar. Aludimi i atëhershëm ishte se Ministri Rama dëshironte ta shëmbte godinën dhe në vend të saj të ndërtohej një kullë e lartë, katet e ulta së cilës do t’i jepeshin teatrit. Ishte i njejti model që Ministri Rama kishte filluar të eksperimentonte me kinematë publike të qytetit.

Për të shmangur këtë skenar, një grup artistësh dhe intelektualësh të kohës i dërguan një peticion Këshillit të Ministrave me anë të të cilit i kërkuan shpalljen Monument Kulture të godinës së Teatrit Kombëtar.

Ju pëlqen!

Kjo kërkesë nuk u mor asnjëherë parasysh, por sot që Kryeministri Rama ka vendosur prishjen e godinës së teatrit, ajo merr një vlerë më shumë se sa historike. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Siç shihet në fotokopjen e peticionit, peticioni u nënshkrua nga intelektualët e mëposhtëm:

 1. Agim Qirjaqi
 2. Agim Zajmi
 3. Ahmet Pasha
 4. Albert Minga
 5. Andon Koça
 6. Andon Qesari
 7. Anil Frashëri
 8. Arben Derhemi
 9. Armand Bora
 10. Bojken Lako
 11. Bujar Lako
 12. Dhimitër Anagnosti
 13. Esat Mysliu
 14. Eva Alikaj
 15. Fadil Kujofsa
 16. Fatbardh Marku
 17. Fatos Sela
 18. Gjergj Pano
 19. Guljelm Radoja
 20. Hervin Çuli
 21. Ilia Shyti
 22. Ilia Terpini
 23. Ilir Bezhani
 24. Ismet Drishti
 25. Kico Londo
 26. Lazër Vlashi
 27. Luiza Xhuvani
 28. Maks Velo
 29. Medi Malka
 30. Naum Shundi
 31. Neritan Liçaj
 32. Petrit Ruka
 33. Robert Budina
 34. Robert Ndrenika
 35. Roza Anagnosti
 36. Ruzhdi Pulaha
 37. Shaban Hysa
 38. Shefki Cela
 39. Spartak Pecani
 40. Valbona Imami
 41. Vasjan Lami
 42. Veton Ibrahimi

/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.