Kryetari i Bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, ka thënë se është i shqetësuar për mundësinë e përdorimit të armëve kimike nga ana e Rusisë në Ukrainë.

“Po, sigurisht, ne jemi të shqetësuar. Ata mund të përdorin tani, që nga fillimi, Putini tha se është vetëm luftë kundër forcave ushtarake,” i tha Klitschko Dana Bash të CNN në “State of the Union” kur u pyet nëse ai ishte i shqetësuar për mundësinë se Putini mund të përdorë armë kimike.

“Tani për tani, ne shohim mijëra civilë dhe gjithashtu fëmijë të vdesin,” tha ai. “Kjo luftë (është) kundër të gjithë popullsisë ukrainase. Është kjo sfidë për të gjithë luftën.”

Ju pëlqen!

Ndërsa SHBA deri më tani nuk ka paraqitur asnjë provë se Rusia ka në plan të përdorë armë kimike në Ukrainë, Shtëpia e Bardhë, veçanërisht sekretarja e shtypit Jen Psaki, ka paralajmëruar se armët mund të përdoren në konflikt.

Të premten, presidenti Joe Biden i tha CNN se Rusia do të paguajë një “çmim të rëndë” nëse ata përdorin armë kimike në Ukrainë, një paralajmërim që erdhi pasi ai njoftoi sanksione të mëtejshme ekonomike kundër Rusisë.

Lexo po ashtu:  Ilir Meta i akordon Dekoratën e Flamurit Kombëtar, Avni Rustemit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!