Kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan deklaroi një incident të madh lidhur me përhapjen e shpejtë të koronavirusit në kryeqytetin e Britanisë së Madhe.

Ai kishte paralajmëruar më parë që virusi ishte “jashtë kontrollit” dhe Shërbimi Shëndetësor Kombëtar ishte “në prag të mbingarkesës”.

“Unë kam shpallur një incident të madh në Londër sepse kërcënimi që ky virus paraqet në qytetin tonë është në një moment krize,” tha Khan përmes Twitter.

Ju pëlqen!

“Një në 30 londinezë tani ka COVID-19. Nëse nuk marrim masa të menjëhershme tani, NHS-ja jonë mund të mbingarkohet dhe më shumë njerëz do të vdesin, “shtoi ai.

Incidentet kryesore janë deklaruar më parë pas zjarrit të Kullës Grenfell në qershor 2017 dhe sulmeve terroriste në Urën e Westminster në Mars 2017 dhe London Bridge në Nëntor 2019.

Njoftimi vjen menjëherë pasi të dhënat javore deri në 2 janar zbuluan se norma e infeksionit koronavirus në Londër ishte rritur në 1,038 për 100,000 banorë. Për krahasim, shkalla e infeksionit kombëtar qëndroi në 612 për 100,000 për javën që përfundon më 2 janar.

Institucione të tendosura shëndetësore

Presioni i shtuar mbi objektet shëndetësore tashmë të tensionuara në qytet përkon me përhapjen e ringjallur të Covid-19, ndërsa Britania e Madhe përpiqet të përmbajë një variant shumë infektiv të virusit.

Gazeta e Shërbimit Shëndetësor raportoi, duke cituar një konferencë të NHS në Angli për mjekët më të vjetër të kryeqytetit, se spitalet e Londrës ishin në rrugën e duhur për t’u mbingarkuar nga Covid brenda dy javësh.

Raporti tha se prezantimi i NHS në Angli kishte parashikuar që, edhe nëse pacientët shtesë Covid rriteshin me shkallën më të ngadaltë të konsideruar të mundshme, shërbimi shëndetësor i kryeqytetit do të kishte mungesë të gati 2,000 shtretërve të kujdesit të përgjithshëm dhe akut dhe intensiv deri më 19 janar.

Numri ditor i të vdekurve shënon rekord

Kryeministri Boris Johnson njoftoi të hënën bllokimin e tretë kombëtar për Anglinë në një përpjekje për të frenuar përhapjen e virusit. Ai i nxiti njerëzit të “qëndronin në shtëpi” ashtu si në Mars 2020 gjatë bllokimit të parë kombëtar të vendit. Masat hynë ligjërisht në fuqi të Mërkurën.

Deri më tani, Britania e Madhe ka regjistruar 2.89 milion raste të Covid-19, me 78,633 vdekje të lidhura, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins. Të Premten, qeveria njoftoi se 1.325 njerëz të tjerë kishin vdekur brenda 28 ditëve nga një provë pozitive, numri më i lartë ditor i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë.

Në javët e fundit, optimizmi në lidhje me përhapjen masive të vaksinave Covid duket të jetë zbutur nga shkalla e ringjalljes së përhapjes së virusit.

Të premten Britania e Madhe miratoi vaksinën Moderna’s Covid për përdorim emergjent në vend. Wshtë vaksina e tretë që është autorizuar për përdorim në Britani, pas miratimeve të mëparshme për vaksinat nga Pfizer dhe BioNTech dhe Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.