Si u ngritën vila dhe bunkeri sekret ku ai do të strehohej në rast të një lufte? – Çfarë fshihej pas tyre? Si vdiqën dhjetra puntorē gjatë ndërtimeve?Zbuloni vilën sekrete dhe bunkerin e tyre…

Për shkak të pozicionit gjeografik dhe relievit të thyer malor, Skrapari, gjatë komunizmit u vendos të kthehej në kryeqytetin e vendit në rast lufte.

Në më pak se një vit e gjithë zona u rrethua nga një zinxhir fortifikimesh dhe objektesh strategjike mes te cilëve njeri kishte rëndësinë me të madhe.

Ju pëlqen!

Në të do të vendosej vetë Enver Hoxha dhe të gjithë krerët e tjerë të lartë të Partisë Komuniste.

Ky objekt përfshinte një grup vilash të ndërtuara në brendësi të një mali me të gjithë kushtet dhe sigurinë e nevojshme.

 

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.