Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se vettiingu në sistemin prokurorial e gjyqësor do të jetë i përgjithshëm dhe i vazhdueshëm.

Haxhiu në emisionin Desku në KTV, tha se është në të mirën e të gjithëve, edhe të njerëzve përbrenda sistemit që të kenë njerëz me integritet të lartë moral e profesional.

“Në anën tjetër do të jetë edhe mekanizimi tjetër përbrenda sistemit të drejtësisë, i vazhdueshëm. Ta zëmë sot një prokuror mund të verifikohet, por të nesërmen të prodhojë një skandal. Prandaj ne do të sigurohemi që të jetë një vetting i përgjithshëm për të gjithë, pastaj të shkojmë me mekanizmat aktual që janë disiplinor për brenda këshillave përkatëse për ta bërë verifikimin në vazhdimësi. Sa i përket koncept-dokumentit për konfiskimin e pasurisë së paligjshme, një nga prioritetet që e përmenda është fuqizimi i pakos ligjore kundër korrupsionit”, ka thënë Haxhiu.

Lexo po ashtu:  "Ata që të urrejnë, janë admiruesit e tu sekretë, që nuk mund ta kuptojnë pse të duan aq shumë."
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!