Nuk mund të ketë zhvillim pa prodhim, siç nuk mund të ketë prodhim bujqësor pa mbrojtjen e shtetit nga importet që vërshojnë tregun shqiptar përmes dampingut. Kërkesat e fermerëve të Myzeqesë që po protestojnë në Tiranë janë të drejta:

1) Subvencion i drejtpërdrejtë për njësi prodhimi tek fermeri.

2) Vlerësim e kompensim financiar me çmim dysheme në raste të humbjes së prodhimit dhe fatkeqësive natyrore.

Ju pëlqen!

3) Ndërhyrja në paketën fiskale të vitit 2020 ku TVSH të jetë e njëjtë si në shitje dhe ne blerje.

4) Garantimi i shërbimit të ekstensionit nga ministria e bujqësisë dhe laborator analizash për produktet.

5 ) Qeveria arbitër mes palëve tregtuese-fermerë për rregullimin e tregut.

Lexo po ashtu:  Gjermania trendi i ri emigracionit, në dy vite dyfishohen lejet e qëndrimit
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!