Albin Kurti, candidate for prime minister from the opposition party "Vetevendosje," addresses his supporters during the closing election campaign rally in Kosovo capital Pristina Friday, June 9, 2017. Kosovars go to the polls on Sunday to choose the new 120-seat parliament that will have to deal with the thorny issue of the border demarcation deal with Montenegro and potential war crimes trials of some of its most senior political leaders. (AP Photo/Visar Kryeziu)
 

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një komunikate për media, ka dhënë një alarm sa i përket gjendjes në vend. ta realizojnë

Kjo parti konsideron se “klubi” që në vitet 2013-15 deshën bosnjëzimin e Kosovës, ky klub i vjetër dhe i marrë fund edhe tani është për ndarjen e vendit në mënyrë që ta ndajë dhe mbajë pushtetin.

Vetëvendosje e Kurtit kërkon zgjedhje të reja, pasi sipas tyre, vetën këto të fundit mund t’ia legjitimitetin vendin.

Ju pëlqen!

Ja komunikata e plotë:

Lëvizja VETËVENDOSJE! e pat lexuar saktë planin e Serbisë për bosnjëzimin e Kosovës. Është klubi i vjetër politik që më 2013 dhe 2015 deshën ta realizojnë këtë plan.

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që “Zajednica” e shkelte Kushtetutën në plotë 23 pika, presidenti doli te plani për shkëmbim territorial që prapë është ndarje e vendit, kurse kllapa tjetër me një kryeministër të paligjshëm mbeti te “Zajednica” me deklarata që këtë kohë e shtynë edhe përfaqësuesin e BE-së për dialog të thotë se kushtetuta nuk është Bibël.

Ky klub i vjetër dhe i marrë fund, është për ndarjen e vendit në mënyrë që ta ndajë dhe mbajë pushtetin.

Duhen zgjedhje të lira e demokratike, në mënyrë që vendit t’i kthehet një qeveri legjitime që i shpallë përfundimisht të vdekura këto projekte.

https://fb.watch/1jKdIsoO7U/

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.