Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi, para pak minutash ka bërë edhe publike ofertën e fundit që partia e tij i ka dërguar Lidhjes Demokratike të Kosovës, në të cilën edhe parashihet rritja e numrit të ministrive nga 12 në 14.

Bislimi në shkrimin e publikuar në profilin e tij zyrtar ka thënë se me të drejtë Vetëvendosje do të kritikohet nga opinioni publik, për këtë thyerje të premtimit për zvogëlimin e numrit të ministrive.

“Propozimi ynë i nxjerrë (si kompromisi i katërt brenda të njëjtit takim), mbrëmë i është dërguar me shkrim kryetarit Mustafa. Në përpilimin e këtij propozimi,Vetëvendosje beson se është bërë edhe një kompromis shumë i madh, meqë gatishmëria për të rritur numrin e ministrive (nga të cilat VV nuk përfiton asesi), vetëm do ekspozojë me pakënaqësitë e opinionit publik, i cili me të drejtë do të na sulmojë për lëvizje nga premtimi para dhe paszgjedhor për reduktim të numrit të ministrive në 12 sosh)”, ka shkruar Bislimi.

Ju pëlqen!

Dy partitë janë duke i dërguar oferta njëra-tjetrës me qëllim të përafrimit të pozicioneve për arritjen e një marrëveshje finale për bashkëqeverisje.

Agim Veliu ndërkohë e ka cilësuar si joserioze një ofertë të tillë të VV’së, megjithatë Vjosa Osmani thotë se çfarëdo përpjekje që ka për qëllim afrimin e pozicioneve duhet të merret si serioze dhe se për të verdiktin final e marrin organet e partisë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!