Bisedimet mes Vetëvendosjes dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës aktualisht kanë ngecur ani pse ishte paralajmëruar se do të ndodhte marrëveshja për bashkëqeverisje.

Deri më tani nuk dihet se kur mund të ndodh takimi i radhës mes dy partive që kishin paralajmëruar edhe marrëveshjen përfundimtare, ani pse dy palët janë deklaruar se takime do të këtë.

Posti i presidentit mbetet çështja kryesore në të cilën palët nuk janë pajtuar dhe tani për tani nuk dihet se do të kemi apo jo marrëveshje mës VV-së dhe LDK-së.

Ju pëlqen!

Deputetja nga Vetëvendosje Albulena Haxhiu ka thënë se çështja e presidentit nuk duhet të diskutohet dhe ajo i ka parë të padrejta kushtëzimet për postin e presidentit nga ana e LDK-së.

“Sa i përket Vetëvendosjes, ne kemi shprehur vullnetin dhe angazhimin tonë maksimal për koalicion me LDK-në. Gjatë harmonizimit të programit, kemi pasur takime shumë konstruktive. Tani sa i përket përgjegjësive qeverisëse ne kemi gjetur pajtim por për ne janë të padrejta kushtëzimet për postin e presidentit” ka thënë Haxhiu.

Lexo po ashtu:  A ka shpresë pas 20 vjetësh? Të pagjeturit, temë e dialogut në Bruksel

Ajo ka thënë se negociatat nuk kane përfunduar, dhe se pritet të ketë takime se shpejti.

“Po takime do të këtë se shpejti” ka thënë deputetja Haxhiu.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!