Prania e gjyshërve të fëmijëve tuaj rreth jush është e shkëlqyeshme: mund të mbështeteni në ndihmën e tyre të herëpashershme. Por ka aspekte të papritura për t’i lënë fëmijët tuaj me gjyshërit e tyre gjatë gjithë kohës, që mund të jenë negative për zhvillimin shoqëror dhe sjelljes së fëmijëve.

Fëmijët mund të mos ju binden më si më parë : Gjyshërit kanë tendencë të jenë më tolerantë ndaj nipërve dhe mbesave, madje bëjnë edhe të kundërtën e asaj që bëjnë ose thonë prindërit e tyre. Ekziston rreziku i prishjes së disiplinës që fëmija është mësuar deri në këtë pikë, dhe fëmija mund të bëhet i pabindur.

Fëmijët mund të stresohen nga prindërit: Nëse gjyshërit lejojnë që nipërit të bëjnë çdo gjë që duan,  xhelozia dhe konkurrenca mund të zhvillohet tek prindërit, të cilët ndjehen të nënvlerësuar dhe të padëshiruar, duke u përpjekur të fitojnë pozicionin kryesor në jetën e tyre. Kjo mund të jetë me të vërtetë stresuese dhe çorientuese për fëmijët, të cilët ndjejnë ankth tek prindërit e tyre.

Ju pëlqen!

Fëmijët mund të bëjnë shumë pak aktivitet fizik: Fëmijët janë plot energji dhe ata duhet të vrapojnë, të kërcejnë dhe të luajnë për të zhvilluar trupin e tyre siç duhet dhe të jenë të shëndetshëm. Shpesh gjyshërit nuk janë në formën më të mirë, ata nuk mund të ndjekin fëmijët në shumicën e aktiviteteve të tyre jashtë. Kjo mund të jetë zhgënjyese për fëmijët dhe ata mund të ndiejnë nevojën për të lëvizur kur kthehen në shtëpi, ku mund të ketë disa prindër të lodhur që i presin.

Kur fëmijët kalojnë pjesën më të madhe të kohës me gjyshërit e tyre, ata nuk janë aq të stimuluar sa të shkojnë për tu bërë miq me fëmijët e tjerë. Ata kanë tendencë të qëndrojnë të mënjanuar duke shmangur moshatarët e tyre. Përkundrazi, fëmijët që ndjekin një parashkollorë ose kopsht fëmijësh, kanë më pak të ngjarë të kenë probleme të sjelljes sepse zhvillojnë aftësi më të mira sociale.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!